-
-
+86-18858010843
+86-18858010843
Kap egy árajánlatot
A kobaltmágnesezés az oka annak, hogy egy permanens mágnes képes folyamatosan teljes fluxust leadni egy vontatómotor belsejében 200 °C-on, óráról órára, miközben egy olcsóbb anyag csendesen leadja mezőjének egy részét. Mérnökök és vásárlók számára, akik összehasonlítják a mágneses lehetőségeket, ez az egyetlen anyagtulajdonság többet magyaráz meg az ajánlatlistájáról, mint bármely katalógusoldal. A közvetlen válasz arra a kérdésre, amellyel a legtöbben kezdik, igen: a kobalt szobahőmérsékleten erősen ferromágneses. Nagyjából 1440 emu/köbcentiméter telítési mágnesezettséget ér el (ami 1,44 MA/m-nek felel meg), körülbelül 1,7 Bohr-magnetont hordoz atomonként, és megtartja a spontán mágnesezettséget körülbelül 1115 °C-os Curie-hőmérsékletig, ami a három klasszikus ferromágneses elem közül a legmagasabb.
A kereskedelmi képet bonyolítja, hogy szinte senki sem vesz tiszta kobaltot mágnesként. Értéke megjelenik a szamárium-kobalt mágnesekben, az alnico minőségekben, a kobalt-vas laminátumokban és a kobalttal módosított NdFeB készítményekben, amelyeket egy tapasztalt NdFeB mágnes gyártó állít be, amikor a motornak melegnek kell lennie. Ha megérti, hogyan mágnesezi a kobalt, és mi korlátozza ezt a mágnesezést, akkor megtudhatja, hogy ezek a termékek hova illeszkednek, és hová kerül az anyagjegyzékben szereplő pénz.
Ez az útmutató tartalmazza a kobaltmágnesezést meghatározó számokat, a mögötte meghúzódó atomfizikát, a növelő vagy csökkentő tényezőket, a ráépített kereskedelmi mágnescsaládokat, a motorválasztás gyakorlatát, a specifikációkat és a tesztelési útmutatót, valamint a részletes GYIK-et. A hangsúly mindvégig praktikus marad: mit jelent az ingatlan azok számára, akik mágneseket vásárolnak, terveznek vagy szállítanak.
A kobalt ferromágneses, telítési mágnesezettsége közel 1440 emu/cm3, Curie-hőmérséklete pedig körülbelül 1115 °C, és ez a két szám az alapja minden magas hőmérsékletű mágnesnek a piacon.
A mágnesezés, amelyet minden tankönyvben M írnak, az egységnyi anyagtérfogatba csomagolt nettó mágneses momentum. A szállítók emu/cm3-ben adják meg a CGS-rendszerben vagy amper per méterben SI-egységben, és a két skála közvetlenül konvertál, mivel 1 emu/cm3 1000 A/m-nek felel meg. Amikor egy mágnesszállító arról beszél, hogy egy anyag milyen erősen mágnesezhető, akkor a vonatkozó felső határ a telítési mágnesezettség, az az érték, amelyet akkor érünk el, amikor minden atompillanat ugyanarra mutat. A kobalt esetében ez a mennyezet közel 1440 emu/cm3, ami nagyjából 1,8 tesla telítési polarizációnak felel meg. A vas feljebb kerül, körülbelül 1715 emu/cm3-re, a nikkel pedig sokkal lejjebb, körülbelül 485 emu/cm3-re esik, ami a kobalt a második helyet foglalja el a gyakorlati elemek között, de az első helyet a hőállóságban.
A spontán mágnesezés kifejezés pontos definíciót érdemel, mert elválasztja a kobaltot a közönséges mágneses hangzású anyagoktól. Curie-hőmérséklete alatt a kobalt atomi momentumait a szomszédaival párhuzamosan igazítja, pusztán belső kvantumerők révén, külső mező alkalmazása nélkül. Minden egyes tartomány, amely így igazodik, egy tartomány, és a tartományon belüli mágnesezettség létezik, függetlenül attól, hogy az anyagot mágnes közelébe helyezi-e vagy sem. A külső mező nem a doméneken belüli mágnesezést változtatja meg, hanem a tartományok elrendezése a darabon belül, és ez a különbség határozza meg a mágnesek előállításának módját és azok meghibásodását.
A remanence, rövidítve Br az adatlapokon, a harmadik szám, amelyért a vásárlók ténylegesen fizetnek. Ez az a fluxussűrűség, amely az erős mágnesező tér eltávolítása után megmarad, és mindig a telítési érték alá esik, mert a tartomány szerkezete részben ellazul. Ha összehasonlít egy 1,4 tesla NdFeB ívet egy 1,1 tesla Sm2Co17 ívvel, akkor a remanencia értékeket hasonlítja össze, nem a telítettségi értékeket. Az anyag telítési mágnesezettsége és elérhető remanenciája közötti rés azt méri, hogy a mikrostruktúra mennyire fagyasztja le a mágnesezett állapotot a helyén.
Minden kobaltatom körülbelül 1,7 Bohr-magneton nyomatékot ad, ami az atomfizika által biztosított elemi mágnesek száma. Az alábbi táblázat összegyűjti azokat az értékeket, amelyeket érdemes kéznél tartani a tervezési felülvizsgálatok során.
| Tulajdonság | Tipikus érték | Mit jelent a gyakorlatban |
|---|---|---|
| Telítési mágnesezés | kb. 1440 emu/cm3 (1,44 MA/m) | A mennyezet arról, hogy a kobalt milyen erősen mágnesezhető |
| Telítettségi polarizáció | kb. 1,8 T | Fluxussűrűség, ha minden tartomány tökéletesen igazodik |
| Mágneses nyomaték atomonként | kb. 1,7 Bohr magneton | A nyers atomi költségvetés minden kobaltmágnesezés mögött |
| Curie hőmérséklet | kb. 1115 °C | Pont, ahol a spontán mágnesezettség eltűnik |
| Kristályszerkezet (szobahőmérséklet) | Hatszögletű szorosan csomagolt (hcp) | Az erős egytengelyű anizotrópia forrása |
| Anizotrópia állandó K1 | kb. 0,4-0,5 MJ/m3 | A könnyű tengely ellenállása a mágnesezési forgással szemben |
| Sűrűség | 8,90 g/cm3 | Rotortömeg- és tehetetlenségi számításokhoz szükséges |
E számok közül kettő végzi el a legtöbb kereskedelmi tevékenységet. A nagy telítettségű mágnesezés biztosítja a kobalttartalmú ötvözetek számára azt a nyers fluxust, amelyre szükségük van ahhoz, hogy versenyezzenek a vasban gazdag kompozíciókkal, és a rekord Curie-hőmérséklet az, ami lehetővé teszi, hogy a fluxus túlélje a motor hőmérsékletét. Egyik szám sem alkot önmagában állandó mágnest, ezért a következő rész az alatta lévő fizikával foglalkozik.
A kobalt telítési mágnesezettsége a második helyen áll a vas után, de 1115 °C-os Curie-hőmérséklete az igazi kereskedelmi előny, mert a hőt nem túlélő fluxus keveset ér egy motorban.
A részben kitöltött 3d elektronhéjjal rendelkező kobalt elektronszerkezete atomonként több elektront párosítatlanul hagy, és minden párosítatlan elektron hordoz egy mágneses momentumot. A legtöbb elemnek párosítatlan elektronjai is vannak, de nem mágnesesek maradnak, mivel atomi momentumaik véletlenszerű irányokba mutatnak, és érvénytelenítenek. A vasban, kobaltban és nikkelben a cserekölcsönhatásnak nevezett kvantummechanikai hatás a szomszédos atomi momentumok párhuzamos összehangolását teszi a legalacsonyabb energiájú állapottá. A kobalt cserekölcsönhatása a legerősebb a három közül, és ez az egyetlen tény a legmagasabb Curie-hőmérsékletre, valamint arra a képességére vezet, hogy melegen tartja a mágnesezést. Ez az atomi szintű válasz arra, hogy a kobaltmágnesezés miért nem csak erős, hanem makacs is.
Egy nem mágnesezett kobalttömb tele van doménekkel, apró régiókkal, amelyek belülről telítettségig mágnesezettek, de különböző irányokba vannak orientálva, így a külső tér közel nulla. A tartományok azért léteznek, mert csökkentik a külső kóbor mező energiáját. A darab felmágnesezése azt jelenti, hogy ezeket az irányokat megegyezésre kényszerítjük, és ez nem egyszerre történik, hanem szakaszokban.
A gyártási mágnesezés pontosan ezt a sorrendet követi, ezredmásodpercekbe tömörítve kondenzátor-kisütő szerelvényekkel, amelyek méterenként több ezer kiloamperes mezőt biztosítanak. A mágnes megjegyzi a folyamatot, mert hibák, szemcsehatárok és csapadékok rögzítik a tartomány falait az új helyzetükbe. A rögzítési szilárdság az, amit az adatlapon szereplő koercitív érték mér, és ez a különbség a telíthető és a telített maradó anyag között.
Szobahőmérsékleten a kobalt hatszögletű, szorosan egymásra épülő szerkezetben kristályosodik ki, és ebben a szerkezetben a mágnesezés erősen előnyben részesíti az egyik krisztallográfiai irányt, a c-tengelyt. A máshova mutatás energiabüntetését az anizotrópia-állandó írja le, amely nagyjából 0,4-0,5 MJ/m3 a hcp kobalt esetében, ami egy nagyságrenddel meghaladja a vasét. Az anizotrópia kétélű ajándék. Ellenáll a lemágnesezésnek a kobaltnak, mert a mágnesezést a könnyű tengelytől elfordítani energiába kerül, de azt is jelenti, hogy a véletlenszerűen orientált kobaltcsomó rossz mágnes. A kereskedelmi mágnesek ezt úgy oldják meg, hogy a porszemcséket a szinterezés előtt mágneses térben egymáshoz igazítják, és olyan anizotróp mágneseket állítanak elő, amelyek teljes teljesítménye csak az igazítási irány mentén jelenik meg. Ez az oka annak, hogy a mágnesezési irányt a műszaki rajzokon adják meg, nem pedig véletlenül a mágnesezési lépésben.
A kobalt erősen mágnesez, mert a párosítatlan 3D elektronok és egy erőteljes cserekölcsönhatás összehangolja atomi momentumait, és mágnesezett marad, mert a hatszögletű anizotrópia és a rögzített tartományfalak ellenállnak minden kísérletnek, hogy visszaforgatják őket.
Négy változó szabályozza, hogy egy kobalttartalmú rész ténylegesen mekkora mágnesezettséget biztosít üzem közben: a hőmérséklet, a kristályszerkezet, az alkalmazott mező és az ötvözet receptúrája. Azok a vevők, akik megértik, hogyan mozgatják a számokat, kritikusan elolvashatják a szállító adatlapját, ahelyett, hogy elfogadnák a címsor osztályzatának nevét.
A hő közvetlenül harcol a csere kölcsönhatás ellen. A hőmérséklet emelkedésével a hőmozgás egyre jobban összezavarja az egymáshoz igazodó atomi momentumokat, és a spontán mágnesezettség egy jól jellemzett görbe mentén csökken, először lassan, majd meredeken, ahogy közeledik a Curie-pont. 1115 °C felett a kobalt momentumai teljesen elveszítik az összhangot, és az anyag paramágnesessé válik, a mezőkre csak gyengén reagál, és soha nem tartja meg azokat. Egyetlen kialakítás sem működhet a határ közelében, mert jóval a Curie-pont előtt az állandó mágnes hasznos mágneses kimenete összeomlik a cikk későbbi részében ismertetett áramköri okok miatt.
Egy szám magyarázza a kobalt hírnevének nagy részét a magas hőmérsékletű mágnesekben: a Curie-hőmérséklet. Az alábbi oszlopdiagram a tiszta kobalt Curie-pontjait hasonlítja össze a vassal, nikkellel és az ezek köré épült mágnescsaládokkal. Minden oszlop azt a hőmérsékletet jelöli, amelynél a spontán mágnesezettség összeomlik, és az anyag paramágnesessé válik. A kobalt messze a másik két elem fölött helyezkedik el, és a rá támaszkodó ötvözetek öröklik ennek a belmagasságnak egy részét. Használja a diagramot első szűrőként, amikor a forró környezethez tartozó mágneses minőségeket rövid listára választja.
| Kobalt (Co) | 1115 °C | |
| Alnico | körülbelül 850 °C | |
| Sm2Co17 | körülbelül 820 °C | |
| vas (Fe) | 770 °C | |
| Kemény ferrit | körülbelül 450 °C | |
| Nikkel (Ni) | 354 °C | |
| NdFeB | körülbelül 315 °C |
A körülbelül 1115 °C-os kobalt és a 770 °C-os vas közötti rés papíron szerénynek tűnik, de ez dönti el, hogy mely mágnescsaládok maradnak fenn a valódi berendezésekben. A nikkelnek nagyjából 354 °C-on nincs esélye motoros üzemben, ezért a mágnesekben csak mint ötvözőelem jelenik meg. Az Alnico, amelynek tömegének nagyjából egynegyede a szokásos minőségű kobalt, körülbelül 850 °C-ig tartja a hasznos mágnesezést. Az Sm2Co17 a körülbelül 800-850 °C-os Curie-pontját mind a kobalt-alrácstól, mind pedig maguktól a szamárium-kobalt vegyületektől örökli. A kemény ferrit, amely egyáltalán nem tartalmaz kobaltot, 450 °C-os fennsíkok közelében van, de alacsony remanenciája miatt költségvezérelt alkalmazásokban is használható. Az NdFeB Curie-hőmérséklete (körülbelül 310-320 °C) megmagyarázza, hogy a módosítatlan minőségek miért nem tudnak melegen működni, pedig a szobahőmérsékletű NdFeB kimágnesez minden mást a diagramon. A tervezőknek azt is észre kell venniük, hogy egyetlen mágnes sem fut biztonságosan a Curie-pont közelében. Jóval e határ elérése előtt a lemágnesezési görbe térdet fejleszt, és a fluxus visszafordíthatatlanul csökken terhelés hatására. Működési szabályként a gyakorlati folyamatos besorolások a Curie-hőmérséklet nagyjából 40 és 65 százaléka közé esnek, a családtól és a mágneses áramkörtől függően. Ezért támogatja a 800-850 °C-os Curie-pont a 300-350 °C-os Sm2Co17-es besorolást, és ezért senki sem árul 1000 °C-os mágnest. Ez azt is megmagyarázza, hogy a kobalt hozzáadása miért emeli az NdFeB besorolást, mivel a kobalt minden néhány százaléka felfelé tolja a Curie-pontot, és megveszi a tervezési árrést. A szállítói adatlapok összehasonlításakor ellenőrizze a Curie-hőmérsékletet és a névleges üzemi hőmérsékletet egymás mellett, ahelyett, hogy egyedül bízna bármelyik számban.
Körülbelül 417 és 422 °C között a tiszta kobalt a kristályszerkezetet hatszögletű, szorosan tömörítettről arcközpontú köbösre változtatja. Maga a mágnesezettség nagysága alig változik, de a hexagonális fázis erős egytengelyű anizotrópiája a köbös fázisban gyengül, ami megváltoztatja az anyag reakcióját a hőmérsékleti mezőkre. A mágnesgyártásnál az átmenet főként a hőkezelésnél és a szinterezésnél számít, ahol a folyamatszabályozás a tervező által meghatározott állapotban tartja a mikroszerkezetet. A végfelhasználók számára ez egy emlékeztető, hogy a 400 °C-on áthaladó kobalttartalmú alkatrészek megérdemelnek egy beszélgetést a beszállítóval a fázisstabilitásról és a több ezer üzemórán át tartó mikroszerkezeti eltolódásról.
Az ötvözés a kobalt nyers mágnesezettségét mérnöki anyagokká alakítja. Ha nagyjából egyenlő részekben vasal párosítjuk, olyan kobalt-vas ötvözetek képződnek, amelyek telítési fluxussűrűsége megközelíti a 2,4 teslát, ami a gyakorlati ötvözetek közül a legmagasabb, ezért az űrrepülésben és a nagy teljesítménysűrűségű gépekben a motoros laminálások és pólusdarabok fizetik a prémiumot. A nikkel hozzáadása hígítja a mágnesezettséget; króm vagy mangán hozzáadása gyorsan elnyomja a ferromágnesességet; az intersticiális szennyeződések, mint például a szén, a nitrogén és a kén, rontják a mágnesezettséget és a megmunkálhatóságot. A vékony filmekben a kobalt hatszögletű anizotrópiáját szándékosan használják ki, a kobalt-platina ötvözetek tárolják a biteket minden hagyományos merevlemez tálcán, és kobalt-vas-bór rétegek váltják át a modern mágneses memóriacellák állapotát. Mindezek mellett a kobalt a hangolóelem: növeli a telítettséget, növeli a hőmérséklet-tűrést, és olyan anizotrópiát biztosít, amellyel a tervezők valóban építhetnek.
A kobaltmágnesezés elsődleges veszélye a hőmérséklet, az ötvözetrecept pedig az elsődleges védekezés, ezért minden komoly, magas hőmérsékletű mágneses beszélgetés Curie-hőmérsékleten kezdődik, és egy kompozíciós lappal ér véget.
A tiszta kobalt drága, és önmagában mágnesesen nem elég kemény ahhoz, hogy túléljen egy működő motorban, ezért az ipar soha nem adja el egyedül. Ehelyett a kobalt telítési mágnesezettsége és hőállósága kombinálódik más elemek koercitivitásával. Három család szándékosan csinálja ezt, egy negyedik, az NdFeB pedig kis adagokban kölcsönzi a trükköt.
A szamárium-kobalt mágnesek párosítják a kobalt nagy telítettségű mágnesezettségét a szamárium-alrács hatalmas magnetokristályos anizotrópiájával. Az 1:5-ös fázis, az SmCo5 0,8-0,9 tesla körüli remanenciát, a családok közül a legmagasabbak közé tartozó koercivitást és 250-300 °C-os maximális üzemi hőmérsékletet kínál. A 2:17-es fázis, az Sm2Co17 a remanenciát 1,0-1,15 teslára, az energiatermékeket pedig 25-32 MGOe-ra növeli, miközben a szolgáltatást 300-350 °C-ra növeli. Mindkettő sokkal jobban ellenáll a korróziónak, mint az NdFeB, ami csökkenti a bevonati követelményeket. Ezek a mágnesek a fúrószerszámokban, a repülőgép-hajtóművekben és az ipari motorprogramok legforróbb nyílásaiban.
A kobaltmágnesezés a szamárium-kobaltban éri el leginkább kereskedelmi formáját, és a 2:17 család az igásló. Az alábbi fánktáblázat egy tipikus Sm2Co17 szinterezett mágnes hozzávetőleges tömegösszetételét mutatja. A kobalt uralja a receptet, ezért ezek a mágnesek az elem hőállóságát viszik működésbe. A Szamárium biztosítja azt az erős alrács-anizotrópiát, amelyet a kobalt önmagában nem képes biztosítani egy állandó mágnesben. Kis mennyiségű vas, réz és cirkónium hangolja a mikrostruktúrát, így a mágnesezettség túléli a megmunkálást és a hosszú hőciklust.
Sm2Co17
| Kobalt (Co): approx. 65% | |
| Szamárium (Sm): kb. 26% | |
| vas (Fe): approx. 5% | |
| Réz (Cu): kb. 2,5% | |
| Cirkónium (Zr): kb. 1,5% |
Körülbelül 65 tömegszázalékában a kobalt az Sm2Co17 szerkezeti gerince, és a telítési mágnesezés fő forrása. A tömeg körülbelül egynegyede szamárium kilogrammonként drágának tűnik, de a koercitív és a hőmérsékleti stabilitás megsokszorozásával kiérdemli a helyét. A szamárium alrács hatalmas magnetokristályos anizotrópiát biztosít, amely megakadályozza a domének forgását forró, fordított térfeszültség hatására. A közel öt százalékos vas a hőmérsékleti osztály feláldozása nélkül növeli a telítési mágnesezést. A 2-3 százalékos réz a lassú öregedési kezelés során a sejthatárokba szegregálódik, és ott rögzíti a tartomány falait. Az egy-két százalékos cirkónium finomítja a sejtes mikrostruktúrát, és konzisztensen tartja a koercitív hatást a gyártási tételek között. Ez az összetétel az oka annak, hogy az Sm2Co17 feldolgozása több napos szabályozott hőkezelést igényel, nem pedig egyetlen szinterezési lépést. A kifizetődő egy mágnes, amelynek remanenciája 1,0-1,15 tesla, a koercitivitása 300 °C-on alig rezeg, és a korróziós viselkedés, amely gyakran nem igényel nehéz bevonatot. Hasonlítsa össze ezt az NdFeB-vel, ahol a kobalt csak néhány százalékos támogató szerepet játszik. A recept a beszerzési kockázatot is megmagyarázza, mivel az SmCo árajánlat két illékony fémet, a szamáriumot és a kobaltot követi nyomon egy helyett. Azok a vásárlók, akik értik a kompozíciót, jobban tárgyalnak, mivel pontosan tudják, hogy az egyes elemek melyik ingatlant vásárolják meg. Bármely ismert gyártó kérésre megosztja az összetételi tartományokat és a kapott mágneses értékeket, és az adatlap e két sora többet mond, mint egy osztálynév.
Alnico az 1930-as évekből származik, és továbbra is a kobalt hozzájárulásának tankönyve. A közönséges minőségek körülbelül 8-35 százalék kobaltot tartalmaznak, a híres Alnico 5 nagyjából 24 százalékot. A kobalt körülbelül 850 °C-ra emeli a Curie-hőmérsékletet, és stabilizálja a mágnesezést, így körülbelül 1,3 teslára remanenciát és Celsius-fokonként közel -0,02 százalékos hőmérsékleti remanencia együtthatót eredményez, ami a legjobb a szakmában. A család gyengesége a koercivitás: az alnico könnyen demagnetizálódik saját térgeometriájával és külső mezőivel szemben, ezért a tervezőknek tiszteletben kell tartaniuk a terhelési vonalakat, és távol kell tartaniuk az ellenséges áramköri körülményektől. A műszerek, érzékelők és magas hőmérsékletű gépek továbbra is ott határozzák meg, ahol a stabilitás felülmúlja az erőt.
Az NdFeB mágneses igáslófázisának, az Nd2Fe14B-nek a Curie-hőmérséklete csak körülbelül 312 °C, ami szerény hőmérsékleten is megvédi a módosítatlan minőségeket. A vas néhány százalékának kobalttal való helyettesítése megemeli a Curie-hőmérsékletet, javítja a korrózióállóságot, és kissé csökkenti a remanenciát, amelyet a gyártók szándékosan folytatnak. A nehéz ritkaföldfém-adalékokkal és a szemcsehatárok tervezésével kombinálva a kobalttal módosított NdFeB minőségek 150 és 230 °C közötti folyamatos hőmérsékletet érnek el. Amikor egy mágnes beszállítója SH, UH vagy EH minőséget ajánl egy motorprogramhoz, a vásárolt termék része pontosan ez a kobaltkar, amely a recept többi részéhez igazodik.
SmCo5 (1:5)
Kobalt kb. 66 tömeg%; remanencia 0,8-0,9 T; szolgáltatás 250-300 °C-ra; nagyon magas belső koercitív.
Sm2Co17 (2:17)
Kobalt kb. 65%; remanencia 1,0-1,15 T; szolgáltatás 300-350 °C-ra; a magas hőmérsékletű igásló.
Alnico 5
Kobalt kb. 24%; remanencia körülbelül 1,3 T-ig; szolgáltatás 450-525 °C-ra; Az alacsony koercivitás gondos áramkör-tervezést igényel.
Együtt módosított NdFeB
2-5% kobalt helyettesíti a vasat; megemeli a Curie-pontot és a korrózióállóságot; osztályok névleges 150-230 °C.
CoFe lágy mágnes
Kobalt kb. 49%; telítettség közel 2,4 T; laminálásként és pólusdarabként használják, nem állandó mágnesként.
Az SmCo a kobalt domináns kémiájának köszönheti árát, amely fenntartja a mágnesezést 300 °C-on, az alnicót a kobalttal stabilizált stabilitáson keresztül, és a kobalttal módosított NdFeB-t a kis kiegészítések révén, amelyek a szobahőmérséklet bajnokát a motorok területére emelik.
A motorok minden kihívásra koncentrálnak, amellyel a kobaltmágnesezés foglalkozik: a réz- és vasveszteségek felmelegítik a rotort, az armatúra mezői visszanyomják a mágnest, és a kompakt geometria kevés mozgásteret hagy maga után. A kiválasztás tehát rögzített sorrendben történik: először a hőmérséklet, a második a lemágnesezés, a harmadik a mágnesezési mintázat és a költség utolsó.
Kezdje a gép belsejében a legrosszabb forró ponttól, ne a telepítés helyének környezeti hőmérsékletétől. Az elektromos járművek vontatómotorjaiban, agymotorjaiban, szervo- és robotcsuklós motorjaiban, légkondicionáló kompresszormotorjaiban, felvonó vontatógépeiben és napelemes szivattyúhajtásaiban a mágnes több tíz fokkal a hűtőfolyadék hőmérséklete felett ülhet, és magában a mágnesben az örvényáramok is tovább növelik. Két különböző veszteséget el kell különíteni az elmédben. A visszafordítható veszteségek csökkentik a fluxust, miközben melegek, és visszaállnak hűtéskor, így előre láthatóak és körülhatárolhatók. Azok a visszafordíthatatlan veszteségek, amelyeket a mágnes lemágnesezési görbéjének térdje alá hajtanak hőmérsékleten, tartósan csökkentik a teljesítményt, és csak újramágnesezéssel javíthatók. Az alábbi értékelési táblázat azt mutatja, hogy hol helyezkedik el az egyes családok praktikus mennyezete.
A Curie-hőmérséklet szabja meg az elméleti határt, de a vásárlási döntések a maximális üzemi hőmérsékleten alapulnak. Az alábbi oszlopdiagram az eddig tárgyalt fő mágnescsaládok gyakorlati szolgáltatási plafonjait hasonlítja össze. Mindegyik oszlop azt a legmagasabb folyamatos hőmérsékletet tükrözi, amelyen a család továbbra is állandó fluxusveszteség nélkül működik a tipikus áramköri kialakításokban. Az Alnico vezet, mert kobaltban gazdag rácsa egyszerűen nem hajlandó elveszíteni a mágnesezettséget motor-vas hőmérsékleten. Az NdFeB zárja a listát, bár a modern, magas hőmérsékletű minőségek olyan szintet érnek el, ami egy évtizeddel ezelőtt még lehetetlen volt.
525 °C
Alnico
350 °C
Sm2Co17
300 °C
Kemény ferrit
250 °C
SmCo5
200 °C
NdFeB (EH)
Hozzávetőleges maximális folyamatos üzemi hőmérséklet tipikus mágneses áramkörökben; a tényleges besorolás a lejtőtől, a geometriától és a munkaponttól függ.
Az Alnico 525 °C-os mennyezete egy zárral jár, mert a koercitivitása olyan alacsony, hogy az acél lámpatestek melletti hanyag bánásmód részben lemágnesezheti azt. A 350 °C körüli hőmérsékletű Sm2Co17 az a család, amelyet a legtöbb motortervező választ, amikor a rotor valóban meleg. Az SmCo5 ebből nagyjából 100 °C-ot cserél ki az egyszerűbb kohászat és némileg alacsonyabb nyersanyag-intenzitás érdekében bizonyos kivitelekben. A kemény ferrit meglepően magas besorolása 300 °C közelében, ami megmagyarázza a készülék- és autómotorokban való tartósságát a gyenge remanencia ellenére. Az NdFeB magas hőmérsékletű, nehéz ritkaföldfémekkel, kobalt-adalékokkal és szemcsehatár-technológiával stabilizált minőségek elérik a 200-230 °C-ot. A kritikus árnyalat az, hogy ezek a besorolások érzékelhető mágneses munkapontot feltételeznek. A kis terhelésű áramkörben lévő vékony mágnes a család névleges hőmérsékletének felénél meghibásodhat. A permeancia együttható, a mágnes geometriája és az armatúra reakciója mind húzza a működési pontot, és ezeket együtt kell ellenőrizni. Figyeljük meg a diagramon látható mintát: minden 250 °C feletti hőmérsékletű család a kobaltnak köszönheti pozícióját. Ez nem véletlen, hanem egyenes következménye a kobaltmágnesezésnek és annak 1115 °C-os Curie-pontjának. A vevő számára a diagram egy parancsikon: először adja meg a legrosszabb forró pont hőmérsékletét, és hagyja, hogy az ártárgyalások megkezdése előtt megszüntesse a családokat. Egy alkalmas gyártó a lemágnesezési számítást a valódi csúcshőmérsékleten hajtja végre, ahelyett, hogy szobahőmérsékletű adatlapból idézne.
NdFeB ívmágnesek állandó mágneses motorokhoz Ívelt NdFeB szegmensek egyenáramú, BLDC és szervomotoros rotorokhoz. Ahol a motormágnesek felforrósodnak, a megfelelő lejtő és ívgeometria kiválasztásakor a működési pont a térd felett marad, elkerülve a hőmérsékleti állandó fluxusveszteséget. Termék megtekintése → A hiszterézis hurok második kvadránsa az, ahol az állandó mágneses kialakítás él. Amíg a működési pont a görbe egyenes felső részén marad, a fluxusveszteség a hőmérsékleten kicsi és megfordítható. Ahol a görbe térdnél elhajlik, a további feszültség véglegesen kiüti a tartományokat az igazodásból, és a mágnes elveszti a fluxust, amelyet csak egy teljes újramágnesezés tud helyreállítani. A koercitív működési hőmérsékleten a lekérdezendő szám: az NdFeB körülbelül fél százalékot veszít Celsius-fokon, míg az SmCo ennek az aránynak körülbelül egyharmadát. A geometria ugyanilyen fontos, mert a mágnes hossz-átmérő aránya határozza meg az önvédő terhelési vonalát. A vastag, zömök ív ellenáll a lemágnesezésnek, amely egy ugyanolyan minőségű vékony korongot ellaposít, ezért a rotormágnes alakját a motortervező és a mágnes gyártója egyezteti, nem pedig katalógusból választja ki.
Mivel az anizotróp mágnesek névleges teljesítményüket csak az igazítási irány mentén biztosítják, a mágnesezési irány tervezési specifikáció, nem pedig utólagos gondolat. A motorívmágnesek jellemzően radiálisan mágnesezhetők, így a mező a légrésen keresztül mutat, vagy párhuzamosan mágnesezett, ami olcsóbb a rögzítésnél és gyakran megfelelő is. A kefe nélküli rotorokhoz és érzékelőkhöz készült gyűrűs mágnesek többpólusú mintákat hordoznak, a kerületük mentén váltakozó pólusokat a pólusszám szerint kialakított rögzítőelem nyomatékkal. Az összeszerelés előtti vagy utáni mágnesezés valódi mérnöki döntés: a mágnesezett részek magukhoz vonzzák a törmeléket és gondos kezelést igényelnek, míg a nem mágnesezett szerelvényekhez olyan hozzáférés szükséges, amelyet a kész motor nem tesz lehetővé. A kobalt saját hatszögletű könnyű tengelye ennek az egész tudományágnak az atomi léptékű őse, emlékeztetve arra, hogy minden állandó mágnes a kristályfizikától örökli irányultságát.
NdFeB gyűrűs mágnesek többpólusú mágnesezéssel Neodímium gyűrűs mágnesek hangszórókhoz, érzékelőkhöz, generátorokhoz és autóipari használatra. A gyűrűs rotorok és az érzékelők a megadott radiális vagy többpólusú mágnesezési mintától függenek, így ez a tartomány azt mutatja, hogy az igazítási irány hogyan van beépítve. Termék megtekintése → Kobalttal módosított NdFeB illik, amikor
| SmCo illik mikor
|
Egyik család sem nyer általánosan. Az őszinte módszer az, hogy felírja a valódi csúcshőmérsékletet és a fluxussűrűséget, amelyre a gépnek szüksége van, majd hagyja, hogy ez a két szám válassza ki a családot, mielőtt bárki az árról beszélne.
Először adja meg a legrosszabb forró pont hőmérsékletét, és ellenőrizze, hogy a működési pont ezen a hőmérsékleten a lemágnesezési görbe térdje felett marad; ez a két ellenőrzés szinte minden olyan térhibát megelőz, amely a motorok mágnesezési veszteségének tulajdonítható.
A kobalt ingadozó árucikk, és az akkumulátoripar fogyasztja a világ kínálatának nagy részét, így a mágnesvásárlók közvetlenül az SmCo-jegyzésekben és enyhébben a magas hőmérsékletű NdFeB-ben érzik a kobalt által vezérelt áringadozásokat. Az a beszerzési stratégia, amely a kobalttartalmat tervezési változóként kezeli, nem pedig rögzített adottságként, következetesen jobb költségeket és rövidebb átfutási időt eredményez. Az is számít, hogy kitől vásárol: egy raktári formákat viszonteladó nagykereskedő ritkán tud adatokkal válaszolni a hőmérsékleti osztályra vonatkozó kérdésekre, míg a saját szinterezést, köszörülést, mágnesezést és tesztelést végző gyártó igen.
A második és a harmadik pont az, ahol a kobaltmágnesezési szakértelem megmutatkozik. Az a beszállító, aki el tudja magyarázni, hogyan mozog a kobalttal módosított minősége 20 °C és 200 °C között, és aki házon belül mágnesezi az Ön megadott mintáját, partner; az a beszállító, aki csak osztálynevet idéz, viszonteladó.
Egyedi speciális alakú NdFeB mágnesek NdFeB mágnesek ékbe, lépcsőzetes, üreges és egyéb egyedi formájú rajzokhoz csatlakozókhoz és nem szabványos alkatrészekhez. A nem katalógusos geometriákhoz olyan beszállítóra van szükség, aki a mágnesezés után ellenőrizni tudja a Br, HcJ és a fluxust a specifikáció szerint. Termék megtekintése → Három eszköz fedi le az ellenőrzési láncot. A hiszterézisgráf a kész mágnesek teljes lemágnesezési görbéjét méri zárt körben, és a Br, HcJ és az energiaterméket a minőségi specifikációnak megfelelően jelzi. Egy vibrációs minta-magnetométer, az anyaglaboratóriumok VSM-je, kis mintákon és porokon méri a mágnesezési görbéket, ahol a zárt láncú lámpatestek nem érnek el. A Helmholtz- vagy rögzítőtekerccsel ellátott fluxusmérő elég gyorsan méri a mágnesezett részek teljes fluxusát a nagy térfogatú ellenőrzésekhez. Mágnesezett szerelvények esetén a gaussmeter-leképezés ellenőrzi azt a pólusmintát, amelyet a mágnesező készüléknek le kellett volna nyomtatnia. Kérdezd meg, hogy ezek közül melyiket üzemelteti beszállítója házon belül, és milyen mintavételezési frekvenciával, mert a soha nem mért mágnesezés pletyka, nem specifikáció.
| Mágnes család | Kobalttartalom és szerep | Tipikus Br | Max folyamatos üzemi hőm. | Fontos óvatosság |
|---|---|---|---|---|
| Kobalttal módosított NdFeB | 2-5% Co helyettesíti a vasat; megemeli a Curie-pontot és a korrózióállóságot | 1,10-1,40 T | 150-230 °C | Ellenőrizze a térd hőmérsékletét; bevonatot igényel |
| SmCo5 | kb. 66% Co; nagy telítésű mágnesezettség hordozója | 0,80-0,90 T | 250-300 °C | rideg; alacsonyabb remanencia, mint az Sm2Co17 |
| Sm2Co17 | kb. 65% Co plusz vas, réz, cirkónium | 1,00-1,15 T | 300-350 °C | Több napos hőkezelés; kétfém ár kitettség |
| Alnico 5 | kb. 24% Co; emeli a Curie-pontot és a stabilitást | 1,20-1,35 T | 450-525 °C | Alacsony koercitivitás; könnyen demagnetizálódik |
| CoFe lágy mágnes | kb. 49% Co; maximalizálja a telítési fluxus sűrűségét | 2,3-2,45 T (telítettség) | Curie kb. 980 °C | Puha anyag, nem tartós; megmunkálási költség |
Három praktikus kar csökkenti a kobalt hatását a teljesítmény feláldozása nélkül. Először is, ne definiáljon túl: ha 350 °C-os kapacitásért fizet egy olyan alkatrészben, amely soha nem látja a 180 °C-ot, az kétszer pénzt pazarol, egyszer az ötvözet prémiumában, egyszer pedig a tervezési árrésben. Másodszor, vegyük fontolóra a hibrid kialakításokat, ahol a kobalttal módosított NdFeB hordozza a fluxust, és az SmCo csak a legforróbb zónákban jelenik meg. Harmadszor, zárja be az összetételt és a vizsgálati követelményeket hosszú távú megállapodásokba, így a kobalt áremelkedése nem tudja csendben megváltoztatni azt, ami a dobozokba érkezik. A rugalmas, egyedi formázási lehetőséggel rendelkező gyártók egy negyedik kart is hozzáadnak, mivel a jobb alakú mágnes gyakran eltávolítja azt a hőproblémát, amelynek megoldására egy drágább minőséget kértek.
Írja be a legrosszabb hőmérsékletet, a hőmérsékleti lemágnesezési görbét és a mágnesezési mintát minden RFQ-ba, mert ez a három sor választja el a valódi kobaltmágnesezési vezérléssel rendelkező gyártókat a minőségneveket idéző viszonteladóktól.
A tiszta kobalt szobahőmérsékleten mágneses?Igen. A kobalt szobahőmérsékleten ferromágneses, egyike annak a három elemnek, amely igen. Telítési mágnesezettsége nagyjából 1440 emu/cm3, a gyakorlati elemek közül csak a vas után a második, és külső tér nélkül is megtartja a spontán mágnesezettséget, amíg a Curie-hőmérséklete 1115 °C körüli alatt marad. A kobalttartalmú ötvözet ezért állandó mágnesezettséget mutat, ezért a kobalt inkább az állandó mágnesekben jelenik meg, nem csak a lágy mágneses részekben. |
Mi a különbség a spontán mágnesezés és a remanencia között a kobaltban?A spontán mágnesezettség az egyes tartományokon belül pusztán az atomi elrendezésből ered, és nincs szükség külső térre; ez az anyag Curie-hőmérséklete alatti tulajdonsága. A remanencia az a nettó fluxussűrűség, amelyet egy egész darab megtart a mágnesező mező eltávolítása után, és ez függ a doménelrendezéstől, a szemcsebeosztástól és a mikrostruktúra anizotrópiájától. A kobalt spontán mágnesezettsége megközelíti az 1440 emu/cm3-t, de a kereskedelmi mágnesek által elért remanencia mindig alacsonyabb, és a remanencia az, amit a mágneses adatlapok valójában idéznek. |
Miért bírja jobban a kobaltmágnesezés a magas hőmérsékletet, mint a neodímium mágnesek?A kobalt atomi momentumait összehangoló cserekölcsönhatás erősebb, mint az Nd2Fe14B fázisé, így a kobalt körülbelül 1115 °C-os Curie-hőmérséklete az NdFeB körülbelül 312 °C fölé emelkedik. A mágnes soha nem működik a Curie-pont közelében, de a margó meghatározza az egész hőmérsékleti létrát: a koercitív hatás, a térdpozíció és a visszafordítható veszteségek mind gyengédebben bomlanak le a kobaltban gazdag anyagokban. Ez az oka annak, hogy az SmCo mágnesek 300 °C felett szolgálnak ki, míg a szabványos NdFeB minőségek sokkal alacsonyabbak. |
Az NdFeB mágnesek tartalmaznak kobaltot?A szabványos NdFeB minőségek keveset vagy egyáltalán nem tartalmaznak, de a magas hőmérsékletű és korrózióálló minőségek jellemzően a vas néhány százalékát helyettesítik kobalttal. A helyettesítés növeli a Curie-hőmérsékletet, javítja a korrózióállóságot, és kissé csökkenti a remanenciát. A nehéz ritkaföldfém-kiegészítőkkel és a szemcsehatárok tervezésével kombinálva ez az egyik fő kar, amely lehetővé teszi a gyártók számára, hogy NdFeB minőséget kínáljanak 150-230 °C-os üzemelésre. |
A szamárium-kobalt ugyanaz, mint a kobaltmágnesezés?Nem. A kobaltmágnesezés anyagi tulajdonság; A szamárium-kobalt egy mágnescsalád, amely kiaknázza. Az SmCo ötvözetek egyesítik a kobalt nagy telítettségű mágnesezettségét a szamárium nagyon magas anizotrópiájával, és olyan mágneseket állítanak elő, amelyek koercitív és hőmérsékleti stabilitása meghaladja azt, amit egyetlen elem képes leadni. Ha Sm2Co17-et vásárol, akkor ezt a kombinációt kereskedelmi formában vásárolja meg. |
Hogyan mérik a gyártók a kobaltmágnesezést?A hiszterézisgráfok mérik a kész mágnesek teljes lemágnesezési görbéjét, és a Br, HcJ és az energiaterméket a minőség függvényében jelentik. A vibrációs minta-magnetométerek porokat, vékony filmeket és kis mintákat kezelnek, ahol a zárt láncú lámpatestek nem. A Helmholtz- vagy rögzítőtekercsekkel ellátott fluxusmérők ellenőrzik a teljes fluxust a gyártási alkatrészeken, a gaussméter-leképezés pedig a mágnesezett szerelvények többpólusú mintázatait. Kérdezze meg szállítóját, hogy mely eszközöket üzemeltetik házon belül, és milyen mintavételi gyakorisággal. |
Ha egy szállító erre a hat kérdésre mért adatokkal tud válaszolni, nem pedig brosúra nyelvezetével, akkor a kobaltmágnesezési vezérlése valódi.
A kobaltmágnesezés egy ritka kombináció révén nyeri el központi helyét a mágnesezésben: a telítési mágnesezés a vas után a második helyen áll, a Curie-hőmérséklet körülbelül 1115 °C, amelyet egyetlen vetélytárs sem közelít meg, és a hatszögletű anizotrópia, amely a mágnesezést ott tartja, ahol helyezték. A tiszta kobalt szinte soha nem a termék, de az SmCo, az alnico, a kobalt-vas laminálások és a kobalttal módosított NdFeB mind ugyanabból az atomforrásból merítik hitelességüket a magas hőmérsékleten. A motoros programok gyakorlati sorrendje változatlan marad a projektekben: rögzítse a legrosszabb hőmérsékletet, ellenőrizze a lemágnesezési görbét ezen a hőmérsékleten, rögzítse a mágnesezési irányt, majd optimalizálja a költségeket és az ellátást.
Ha az Ön specifikációja körülbelül 150 °C feletti folyamatos szervizelést tartalmaz, működjön együtt egy mágnesgyártóval, aki a kobalttartalmat, a szemcsebeállítást és a mágnesező rögzítőelemeket az általa szabályozott és mért folyamatváltozókként kezeli, nem pedig katalógusoszlopként. Ez a különbség a szobahőmérsékleten az adatlapnak megfelelő mágnesek és azok között a mágnesek között, amelyek még egy év után is megfelelnek ennek a forró rotorban.
Mágnesezési irányok, bevonatok és tűréshatárok az NdFeB műszaki adatainkban
Hogyan befolyásolják a hőmérséklet-változások a neodímium gyűrűs mágnesek teljesítményét
A kobalt második helyen álló telítési mágnesezettsége és a rekord 1115 °C-os Curie-hőmérséklet két oka annak, hogy minden 250 °C feletti hőmérsékletet túlélő mágnescsalád kobaltra épül.
No.107 Yunshan Industry Park, Sanqishi Town, Yuyao, Ningbo, Zhejiang 315412, Kína
+86-18858010843
Copyright ? Ningbo Tujin Magnetic Industry Co., Ltd. All Rights Reserved. Egyéni ritkaföldfém mágnesek gyár
